Choroby prącia

Choroby prącia mogą mieć różne przyczyny i podłoże. Do schorzeń atakujących penisa zalicza się między innymi choroby weneryczne, czyli przenoszone drogą płciową. Choroby weneryczne są bardzo nieprzyjemne, nawet jeśli nie stanowią dużego zagrożenia dla zdrowia czy życia pacjenta. Choroby penisa przenoszone drogą płciową są w większości przypadków uleczalne, ale proces leczenia może trwać kilka tygodni albo dłużej. Choroby weneryczne mogą być wywołane bakteriami, wirusami, grzybami, drożdżakami albo pasożytami.

Choroby weneryczne

Do najgroźniejszych chorób pochodzenia wirusowego zalicza się AIDS, na który do tej pory nie znaleziono skutecznego lekarstwa. Sygnałem do umówienia się na konsultację lekarską powinny być nawet najmniejsze zmiany na skórze w obrębie narządów płciowych. Każda wysypka, swędzenie, podejrzanie wyglądający nalot w pobliżu napletka to znak, że członka zaatakowały jakieś drobnoustroje, które najprawdopodobniej same nie znikną. Na początku stany zapalne można spróbować leczyć maścią przeciwgrzybiczną, gdy jednak objawy nie znikną po kilku dniach, należy bezwzględnie wybrać się od lekarza.

Kuracja mająca na celu pozbycie się  wenerycznych niedogodności jest na tyle kłopotliwa, że łatwiej będzie po prostu im zapobiegać. Współżycie seksualne najlepiej ograniczyć do tylko jednego, zaufanego partnera, a przy większej ilości partnerów należy zabezpieczać się prezerwatywą. Te virusy i grzyby często odpowiadają za inne choroby penisa, na przykład za stan zapalny żołędzia i napletka, ale przyczyny stanu zapalnego na penisie mogą być także inne (np. cukrzyca, uczulenie na substancje chemiczne, brak higieny). Stan zapalny na penisie powoduje jego zaczerwienienie i opuchnięcie, a czasami także bolesność napletka.

 

Choroby prącia leczenie

Podczas leczenia stanów zapalnych penisa trzeba go suszyć za każdym razem gdy miał kontakt z wodą albo mężczyzna oddawał mocz, ponadto stosuje się maści i tabletki. W niektórych przypadkach, gdy stan zapalny żołędzi i napletka nawraca, przeprowadza się zabieg chirurgiczny, w trakcie którego rozcina się zainfekowany napletek albo całkowicie się go usuwa.

Innym schorzeniem penisa jest stulejka – schorzenie polegające na zwężeniu napletka, które uniemożliwia całkowite albo częściowe zsunięcie napletka z główki penisa. Rzadko kiedy stulejka pojawia się u dorosłych mężczyzn, ponieważ zwykle dotyka to nowo narodzonych chłopców. Stulejkę usuwa się chirurgicznie, a prawidłowo przeprowadzony zabieg nie będzie w przyszłości wpływał na jakość życia seksualnego. Rak prącia, wykształcający się z nabłonka penisa, występuje u starszych mężczyzn, ale jest dość rzadko diagnozowany i nie dotyka nawet jednego procenta wszystkich pacjentów płci męskiej, którzy zachorowali na raka. Inaczej wygląda to w przypadku innej nowotworowej choroby penisa – raka prostaty.

Prostata u mężczyzn

Nowotwór prostaty jest najczęściej występującą u mężczyzn odmianą raka, a nie licząc nowotworu płuc, także najczęstszą przyczyną śmiertelności wśród mężczyzn chorujących na raka. Nie wiadomo do końca co odpowiada za rozwój nowotworu prostaty, z pewnością można jednak powiedzieć, że mężczyźni, którzy mają bliskich krewnych chorujących na tą chorobę, są w grupie podwyższonego ryzyka i po ukończeniu 50 roku życia powinni wykonać badania kontrolne pod tym kątem. Ponadto, na raka prostaty najbardziej narażeni są mężczyźni w podeszłym wieku, ponieważ ten rodzaj raka rzadko atakuje osoby przed 40 rokiem życia – średnia wieku pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem prostaty wynosi 70 lat. Na raka prostaty najczęściej chorują Afrykańczycy, Azjaci i Hindusi, ponieważ im ciemniejszy kolor skóry, tym mniejsza produkcja ochronnej, „anty-rakowej” witaminy D.

W pierwszej fazie rak prostaty w zasadzie nie daje żadnych objawów. Gdy choroba rozwinie się bardziej, mężczyzna odczuwa ból przy oddawaniu moczu i nagłą potrzebę oddawania moczu, pojawiają się także kłopoty z erekcją oraz ogólne osłabienie organizmu. Przy takich objawach konieczne jest wykonanie badań krwi, USG i ewentualnie biopsji. W zależności od wieku pacjenta i stadium choroby podejmowane jest leczenie – radioterapia, chemioterapia, kuracja hormonalna, zabieg chirurgiczny. Nowotwór prostaty może być pomylony z inną chorobą prącia, zapaleniem gruczołu krokowego. Nie jest ona tak groźna jak nowotwór, choć wiąże się z dużym bólem. Za zapalenie prostaty odpowiadają bakterie. U młodych mężczyzn najczęściej występującym rodzajem nowotworu narządów płciowych jest rak jądra. Zdiagnozowany wcześnie, jest całkowicie uleczalny.

Leave a Comment: