Penis to bardzo skomplikowany narząd. I choć może się to wydawać zadziwiające, nie wszyscy mężczyźni wiedzą, jak naprawdę ten ważny dla nich organ w ogóle funkcjonuje
Ten brak wiedzy może mieć w późniejszym życiu określone konsekwencje, na przykład zdrowotne, warto więc dokładnie poznać mechanizm funkcjonowania całego męskiego układu moczowo-płciowego.
Budowa penisa
Oprócz budowy tego warto też znać długość swojego penisa, szczegółowe informacje na ten temat – jak mierzyć penisa znajdziesz na innym naszym wpisie blogowym.
Budowa układu moczowo-płciowego
Prącie jest częścią większego organizmu, który służy nie tylko aktywności seksualnej, ale również wydalaniu moczu. Ponieważ układ moczowy i płciowy na pewnych obszarach pokrywają się ze sobą, traktuje się je właśnie jako jeden wspólny system.
Przeczytaj także: Męskie Feromony Desire Eternel Homme
Zresztą cały układ moczowo-płciowy rozwija się podczas życia płodowego z tego samego zawiązka, dlatego problemy zdrowotne jednej części układu przekładają się automatycznie na drugi. Innymi słowy, jeśli życie seksualne ma być w pełni udane, trzeba dbać nie tylko o samo prącie, ale również o nerki czy pęcherz moczowy.
Męski układ moczowo-płciowy składa się z następujących narządów:
- nerek
- moczowodów
- pęcherza moczowego
- cewki moczowej
- jąder
- nasieniowodów
- najądrzy
- przewodów wytryskowych
- moszny
- gruczołu krokowego (inaczej prostaty) -sprawdź prostoxalen na problemy z prostatą
- penisa
Każdy z tych narządów pełni określoną rolę. Jaką?
Układ moczowy
Nerki to jeden z najważniejszych narządów człowieka – ich niewydolność może być przyczyną śmierci. Nerki nazywane są często filtrem organizmu, i nie bez powodu, bo właśnie dzięki nim organizm pozbywa się wraz z moczem szkodliwych metabolitów. Ponadto nerki odpowiadają za utrzymanie właściwej objętości płynów ustrojowych i pomagają regulować ciśnienie tętnicze krwi.
Wyprodukowany przez nerki mocz trafia do moczowodów i za ich pośrednictwem transportowany jest prosto do pęcherza moczowego. Z pęcherza mocz wydalany jest poprzez cewkę moczową, która znajduje się dokładnie nad prostatą. Cewka ma długość około 18-20 cm. Zaczyna się przy ujściu wewnętrznym pęcherza moczowego i kończy na główce penisa. Cewka moczowa jest także kanałem, przez który wyrzucana jest podczas wytrysku sperma.
- MOSZNA
- J ADRA
- NAJĄDRZA
Moszna to przedłużenie męskiego krocza. Ma ona workowaty kształt z wyraźnie zaznaczoną pośrodku przegrodą. Zewnątrz moszna pokryta jest skórą, a w środku tworzy ją tkanka mięśniowa oraz zespół błon. Moszna odpowiada głównie za to, by znajdujące się w niej jądra prawidłowo funkcjonowały. Chodzi przede wszystkim o utrzymanie temperatury optymalnej do produkcji plemników.
Gdy temperatura otoczenia jest wysoka, moszna rozkurcza się, tak by jądra oddaliły się od ciała, a większa powierzchnia skóry umożliwiła sprawniejsze oddawanie ciepła. Z kolei gdy jest zimno, moszna zaczyna się kurczyć, tak by jądra mogły utrzymać prawidłową ciepłotę.
Jądra to dwa dość twarde, niezbyt duże narządy znajdujące się w mosznie. Są one określane jako pierwszorzędne organy płciowe mężczyzny. To właśnie jądra, a dokładniej – znajdujące się wewnątrz nich kanaliki nasienne, produkują spermę i są odpowiedzialne za męską płodność.
Oprócz kanalików, ważną częścią jąder są komórki Sertoli’ego oraz komórki Leydig’a. Te drugie zajmują się produkcją testosteronu, dzięki któremu na ciele chłopca zaczynają się pojawiać drugorzędowe cechy płciowe, takie jak owłosienie ciała, zwiększenie grubości skóry, zmiana barwy głosu, zwiększenie gęstości kości.
Najądrza zbudowane są z głowy, trzonu i ogona. Swoim wyglądem przypominają zakręcone rureczki otaczające jądra. To do najądrza trafia wyprodukowane w jądrze nasienie, gdzie przez kilkadziesiąt godzin dojrzewa i nabiera swoich właściwości – plemniki tuż po wytworzeniu nie potrafią się jeszcze poruszać, nie są więc gotowe do zapłodnienia. Dopiero gdy minie około 18-24 godzin takiego ‘leżakowania’ w najądrzach, nasienie może spełnić swoją biologiczną funkcję i jest wydalane w trakcie ejakulacji.
Nasieniowody i przewody wytryskowe
Nasieniowody są dwa, mają długość około 45 cm i są wyściełane bardzo silną błoną mięśniową, która umożliwia przejście spermy do przewodu wytryskowego. Przewody wytryskowe łączą się z nasieniowodem i gruczołami dodatkowymi – pęcherzykami nasiennymi. Przewody wytryskowe mają około 2 cm długości i biegną przez prostatę, opróżniając się do początkowego odcinka cewki moczowej.
Prącie
Penis to narząd, dzięki któremu możliwe jest odbywanie stosunku płciowego i tym samym rozmnażanie. Jego drugą ważną rolą jest oddawanie moczu. Przeciętny męski członek ma długość około 6 do 10 cm, w stanie erekcji długość penisa wynosi średnio 13 do 18 cm. Wyróżnia się dwie części penisa:
- korzeń, który zbudowany jest z opuszki i dwóch odnóg leżących po obu jej stronach. Korzeń penisa zaczyna się pod skórą krocza i jest przymocowany do kości miednicy za pomocą więzadeł oraz błony białawej, która jest zrośnięta z okostną gałęzi dolnych kości łonowych oraz kości kulszowej;
- trzon, który zbudowany jest z ciał jamistych, ciała gąbczastego, cewki moczowej, żołędzia oraz napletka.
Ciało gąbczaste przypomina swoim kształtem walec. Znajduje się ono w przedniej części członka i kończy przy żołędzi. Kiedy dochodzi do podniecenia seksualnego, ciało gąbczaste wypełnia się krwią, dzięki czemu cewka moczowa może pozostać otwarta przez cały czas trwania stosunku.
Ciała jamiste otaczają ciało gąbczaste z obu stron i to właśnie one odpowiadają za erekcję. Podczas wzwodu gromadzi się w nich krew, wskutek czego ciała jamiste znacząco się rozszerzają, a penis staje się większy i twardszy.
Żołądź znajduje się na czubku penisa i jest pokryta delikatną, różową błoną śluzową z fałdem skórnym nazywanym napletkiem – u mężczyzn obrzezanych napletka nie ma, a błona śluzowa częściowo zamienia się w suchą tkankę skórną. Napletek zsuwa się z główki penisa podczas erekcji, dzięki czemu penis jest bardziej wrażliwy na bodźce dotykowe.
Jeśli jednak napletek nie chce zejść w całości lub towarzyszy temu ból, najczęściej mamy wtedy do czynienia ze stulejką. Na żołędzi znajduje się ponadto ujście cewki moczowej, przez które wydobywa się na zewnątrz mocz oraz nasienie.
Gruczoł krokowy
Gruczoł krokowy, inaczej prostata, to gruczoł znajdujący się pod pęcherzem moczowym. Pod względem wielkości oraz kształtu prostata przypomina kasztan, a gdy dochodzi do jej przerostu, mężczyzna ma problemy z oddawaniem moczu i odczuwa dyskomfort podczas uprawiania seksu wtedy mogą okazać się pomocne takie produkty jak reprost al
Prostata zajmuje się produkcją szczególnej wydzieliny, o wysokiej zawartości jonów fosforanowych, jonów cytrynianowych i enzymów, dzięki którym wydzielina nabiera odczynu zasadowego. Wydzielina ta pomaga zredukować kwaśny odczyn jaki występuje w nasieniowodach oraz kobiecej pochwie – odczyn kwaśny ma negatywny wpływ na żywotność i ruchliwość plemników.
Gruczoły dodatkowe
Ważną częścią układu moczowo-płciowego są także pęcherzyki nasienne, leżące po obu stronach pęcherza moczowego. Pęcherzyki nasienne mają długość około 5 cm i przypominają swoim kształtem małe sprężynki. W miejscu, w którym mają się połączyć z nasieniowodem, lekko się zwężają. Pęcherzyki nasienne produkują cenne substancje odżywcze dla plemników, tak że są one w stanie nawet kilka godzin po wytrysku doprowadzić do udanego zapłodnienia komórki jajowej.